
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 31.75 mm |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Material | PBT |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 31.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 5.84 mm |
| Type | Terminal Housing |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 3 |
| Body Material | Glass fibre, PBT |
| Wire/Cable Diameter | 3.4 mm |
| Connector Type | Tab |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Natural |
| Insulation Diameter | 2 mm |
| Preloaded | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Polarized | Yes |
Stock: 1165
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12538
Ext.Price$0.12538
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12538 | $0.12538 |
| 10 | $0.11102 | $1.11020 |
| 50 | $0.09830 | $4.91500 |
| 100 | $0.08602 | $8.60200 |
| 500 | $0.07527 | $37.63500 |
| 1000 | $0.07116 | $71.16000 |
| 3000 | $0.06727 | $201.81000 |
| 5000 | $0.06360 | $318.00000 |
| 10000 | $0.06272 | $627.20000 |
